Projekt 97 % powstał w ramach pracy dyplomowej Studium Fotografii na Akademii Fotografii w Krakowie. Wykonany on został pod kierownictwem Wojciecha Wilczyka.
Projekt ten to seria fotografii przedstawiających billboardy i plakaty rządowej kampanii informacyjnej, podsumowującej wyniki ogólnokrajowych konsultacji na Węgrzech.
W październiku 2022 r. rząd węgierski ogłosił nową (dwunastą) ogólnokrajową konsultację: “Siedem pytań dotyczących sankcji brukselskich”. „Sankcje brukselskie” oznaczają tutaj pakiety sankcji wobec Rosji uzgodnione i zaakceptowane przez wszystkich członków UE (w tym również przez rząd węgierski). Pierwszy pakiet uzgodniono w lutym 2022 r., a kolejne w następnych miesiącach.
„W siedmiu pytaniach” pytano ludzi o ich zdanie na temat sankcji na dostawy ropy, gazu, surowców, elementów paliwa jądrowego oraz czy inwestycja Paks II (planowana rozbudowa istniejącej elektrowni jądrowej) również powinna zostać objęta sankcjami. Ostatnie dwa pytania dotyczyły sankcji ograniczających turystykę oraz tych, które powodują wzrost cen żywności.
Wyniki zostały ogłoszone w połowie stycznia 2023 r. Rząd zadeklarował, że 97 proc. Węgrów odrzuca sankcje i podał, że w konsultacjach wzięło udział 1389000 Węgrów.
Opozycja zwróciła uwagę, że nawet jeśli rząd ogłasza, że 97 proc. Węgrów odrzuca sankcje brukselskie, to dotyczy to tylko 17,5 proc. (czyli ok. 1,4 mln Węgrów z 7,7 milionów osób uprawnionych), które odesłało ankietę, lub wypełniło ją online. Ponadto ogólnokrajowe konsultacje nie spełniają żadnych kryteriów demokratycznych: zbieranie i liczenie odpowiedzi nie jest kontrolowane przez żadną niezależną organizację, a odpowiedzi nie mają mocy wiążącej.
Koszty ogólnokrajowych konsultacji w sprawie brukselskich sankcji zostały opublikowane na oficjalnej stronie rządowej. Zgodnie z przedstawionym dokumentem koszty techniczne konsultacji wyniosły łącznie nieco ponad 2,7 mld HUF (kwota ta obejmuje: skompletowanie materiałów, wykonanie kopert i ich dostarczenie, koszty druku listu premiera, samego kwestionariusza i towarzyszącego mu oświadczenia). Powyższa cena nie obejmuje marketingu i reklamy konsultacji na billboardach, w telewizji, Internecie i w prasie. Kwota ta wciąż nie jest dostępna. W lutym 2023 roku niezależni dziennikarze podali, że dwunaste ogólnokrajowe konsultacje kosztowały dotychczas około dziesięciu miliardów forintów.
W drugiej połowie stycznia 2023 r. w ramach rządowej kampanii informacyjnej na ulicach pojawiły się nowe billboardy: „Węgrzy zdecydowali: 97% NIE dla sankcji”.
Ogromne billboardy umieszczane zostały przeważnie wzdłuż dużych ulic lub na obrzeżach miast, natomiast w centrum miasta dominowały plakaty mniejszych rozmiarów zawieszone na słupach reklamowych lub przystankach komunikacji miejskiej. Projekt 97% stara się uchwycić estetyczną stronę kampanii (lub jej brak); billboardy i plakat wisiały tygodniami (a nawet miesiącami) i stały się nieodłącznym elementem krajobrazu miasta. Zajęły jego przestrzeń wizualną. Część z nich uległa degradacji pod wpływem warunków atmosferycznych lub działalności człowieka.